RTG zęba w Świdnicy

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych jest radiologia stomatologiczna, czyli potoczne zdjęcie RTG. Pozwala ono stwierdzić szereg mniejszych i większych negatywnych zmian w uzębieniu pacjenta.

radiologia stomatologiczna

RTG zębów – kiedy jest potrzebne?

Radiologia stomatologiczna znajduje zastosowanie nawet przy rutynowych wizytach kontrolnych. Zdarza się, że pacjent uskarża się na drobne problemy z zębami, których źródło nie jest widoczne dla stomatologa gołym okiem. Wykonane zdjęcie RTG jest w stanie wskazać np. ubytek próchnicowy lub inne, bardziej skomplikowane zmiany wpływające negatywnie na stan uzębienia.

Radiologia stomatologiczna jest również ważna przed przystąpieniem np. do leczenia kanałowego lub terapii ortodontycznej. Zdjęcia RTG dają ogólny wgląd w ułożenie zębów w kości szczęki, żuchwy, względem zatoki szczękowej i kanału nerwu żuchwowego. Pozwala również ocenić uszkodzenia uzębienia np. po nieszczęśliwych wypadkach. Radiologia jest także niezbędna przed leczeniem protetycznym i planowanymi ekstrakcjami zębów ze zmianami zapalnymi nierokującymi wyleczenia.

 

Radiologia stomatologiczna – czy jest bezpieczna? Jak przebiega badanie?

Wykonanie standardowego zdjęcia RTG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Metody wykonania RTG można podzielić na zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pierwsze z nich obejmują większą powierzchnię i obrazują nie tylko szczękę lub żuchwę, ale nawet całą czaszkę. Najczęściej wykonywane jest na siedząco za pomocą specjalnego aparatu, który obejmuje głowę pacjenta. RTG wewnętrzustne skupia się na niewielkich przestrzeniach w jamie ustnej. Zdjęcie wykonuje się przez specjalny czujnik włożony do ust pacjenta. Ten rodzaj badania można wykonać na siedząco lub leżąco przy fotelu. Przed wykonaniem RTG stomatolog ubiera pacjentowi specjalny fartuch ochrony z gumy ołowianej. Dzieciom dodatkowo nakładana jest osłonka na tarczycę. Całość trwa dosłownie minutę.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

RTG zęba Świdnica – co oferujemy?

W Centrum Anadent oferujemy profesjonalnie przeprowadzone badania w ramach radiologii stomatologicznej. Wykonujemy zdjęcia metodą wewnątrzustną i zewnątrzustną, fotografie punktowe, radiografię, a nawet badania pantomograficzne. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który precyzyjnie wskazuje na niepokojące zmiany w uzębieniu. Do każdego przypadku podchodzimy w indywidualny sposób. Zależy nam na odpowiednim komforcie pacjenta i jego bezpieczeństwie.

Po wykonanym zdjęciu oferujemy odpowiednią diagnozę oraz propozycję leczenia. Dawki promieniowania ograniczone są do minimum dzięki najwyższej jakości nowoczesnemu sprzętowi sprowadzonemu z Finlandii oraz doświadczeniu naszych lekarzy, którzy posiadają najwyższe kompetencje (potwierdzone certyfikatem uzyskanym po zdaniu egzaminu państwowego) w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta.

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty