Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów to schorzenie polegające na pojawieniu się silnego, nagłego i przeszywającego bólu, który wywołany jest określonym bodźcem, na jaki wrażliwe stało się uzębienie. Leczenie nadwrażliwości zębów może uchronić przed poważniejszymi schorzeniami, a jednocześnie poprawia komfort życia.

Centrum Anadent Świdnica

Leczenie nadwrażliwości zębów – co powoduje ból?

Ból, będący efektem nadwrażliwości zębów, mogą wywołać następujące bodźce:

  • -temperatura – reakcja na zbyt gorące lub zimne posiłki, lody,
  • bodźce chemiczne – reakcja np. na kwaśne lub gazowane napoje, owoce,
  • uszkodzenia mechaniczne – np. ból w czasie szczotkowania zębów.

Nadwrażliwość zębów w większości wypadków powodują odsłonięte szyjki zębowe. Łatwy dostęp do silnie unerwionych kanalików zębinowych sprawia, że nawet niewielka ilość bodźca wywołuje nieprzyjemny i przeszywający ból.

 

Leczenie nadwrażliwości zębów – jak przebiega?

Podstawą zapobiegania, a także leczenia nadwrażliwości zębów, jest odpowiednia higiena jamy ustnej. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z mycia zębów techniką pionową, która sprzyja cofaniu się dziąseł. Zamiast tego należy stosować metodę wymiatania podczas mycia zębów. Najlepiej stosować szczotkę soniczną lub elektryczną z wbudowanym prawidłowym sposobem szczotkowania lub ustawić specjalny program do zębów wrażliwych lub wybielonych lub (ewentualnie ustawić szczoteczkę na tryb np. masażu dziąseł).

Jeśli nie ma możliwości korzystać ze szczoteczki sonicznej, zaleca się mycie zębów przy pomocy tradycyjnej szczoteczki z możliwe jak najmiększym włosiem. Warto także zmienić dietę i wprowadzić do niej produkty bogate w wapń, fosfor i witaminę D.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Zmiana sposobu mycia zębów oraz nowa dieta mogą okazać się niewystarczające. Jedną z metod walki z nadwrażliwością jest np. fluoryzacja, czyli pokrycie zębów lakierem fluorowym, co wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie bodźców (głównie kwasów, cukrów owocowych, zimnych napojów). Możliwe jest również nałożenie innych preparatów, które chronią przed innymi bodźcami powodującymi wrażliwość, a także żywic uszczelniających zęby.

 

Leczenie nadwrażliwości zębów – zgłoś się do Anadent!

Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe podczas picia zimnych napojów lub jedzenia lodów, odczuwasz dyskomfort po spożyciu kwaśnych owoców -umów się na wizytę w naszym gabinecie! Szybko zdiagnozujemy przyczynę i umożliwimy szybkie wyleczenie dolegliwości zanim przeobrażą się one w poważniejszy problem. Zapewniamy szeroki wybór preparatów, lakierów, past, płukanek znoszących objawy nadwrażliwości oraz zabezpieczających zęby przed próchnicą nawet na pół roku.

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty