Stomatologia dziecięca

Masz zamiar zjawić się ze swoją pociechą w Centrum Anadent? Dla malucha nie musi być to traumatyczne przeżycie. Czasy, kiedy wizyta u stomatologa zawsze kojarzyła się z bólem i cierpieniem, dawno odeszły w zapomnienie. Obecne standardy leczenia zębów opierają się na zasadzie, by pacjent, szczególnie ten najmłodszy, czuł się na fotelu stomatologicznym jak najbardziej komfortowo. Ważne jest też pozytywne nastawienie rodziców i samego dziecka do lekarza stomatologa. Jak więc przygotować swoją pociechę do wizyty u dentysty? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Po pierwsze – nie zwlekaj z wizytą do pierwszego bólu zęba

Aby dziecko nie bało się wizyty u dentysty, powinno być od najmłodszych lat uświadamiane, że gabinet stomatologiczny nie jest miejscem strasznym i nie powinien wywoływać strachu. Grunt to zbudować u młodego pacjenta pozytywne skojarzenia wokół tematu leczenia zębów. Dziecko nie może utożsamiać wizyty u dentysty z czymś nieprzyjemnym lub bolesnym. Dlatego też, nie zwlekaj z pojawieniem się malucha u stomatologa do momentu pojawienia się pierwszych problemów z uzębieniem. W przeciwnym razie kilkulatek od razu powiąże każdą kolejną wizytę w gabinecie z bólem i zapewne będzie protestować przed usytuowaniem się na fotelu stomatologicznym, choćby w celu dokonania przez lekarza okresowego przeglądu zębów.

Ważna jest też profilaktyka. Dziecko od najmłodszych lat powinno uczestniczyć w codziennym rytuale mycia zębów. Wytłumacz maluchowi, dlaczego powinien je szczotkować, w jaki sposób i jak często. Nie zostawiaj malucha na tym polu samego. Myjcie zęby wspólnie i zamieńcie tę czynność w zabawę. Zachęcaj też dziecko do tej czynności higienicznej i spraw, by latorośl kojarzyła dbanie o zdrowe zęby z czymś pozytywnym.

 

Po drugie – opisz przebieg wizyty

Jeśli już zapisałeś dziecko na wizytę w naszym Centrum, opisz maluchowi, co będzie sprawdzać w gabinecie lekarz. Oczywiście, nie musisz zagłębiać się w medyczne szczegóły. Wystarczy, że wytłumaczysz małemu pacjentowi, co spotka go na miejscu. Używaj prostych sformułowań, unikaj słów negatywnie nacechowanych, np. „usiądziesz w dużym, wygodnym fotelu”, „pani doktor obejrzy Twoje ząbki”, „posmaruje ząbki specjalnym pędzelkiem”, „pani doktor będzie używać małego lusterka i policzy dzięki niemu ząbki” itd.

 

Po trzecie – nie strasz

W żadnym wypadku nie strasz dziecka i nie wywołuj u niego żadnych nieprzyjemnych skojarzeń. Nie wspominaj o bólu lub dyskomforcie. Zwróć uwagę, że lekarz być może będzie chciał leczyć któregoś zęba, jednak nie sugeruj, że zabieg ten będzie bolesny. W Centrum Anadent dokładamy wszelkich starań, by każda wizyta była dla dziecka jak najbardziej komfortowa i bezbolesna. Stosujemy metody i używamy sprzętu, które pozwalają na uzyskanie takiego efektu.

 

Po czwarte – edukuj

Staraj się poświęcić możliwie jak najwięcej czasu na edukację dziecka w kierunku dbania o zdrowy uśmiech. Pokaż malcowi specjalne książeczki poświęcone tej tematyce, śpiewaj z nim piosenki o szczotkowaniu ząbków, czy poszukaj edukacyjnych kreskówek. Wytłumacz też, po co w ogóle dbać o zęby i uczestnicz w codziennej higienie jamy ustnej malucha.

 

Po piąte – opanuj emocje

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu rodziców pierwsza wizyta ich dziecka u dentysty jest niezwykle stresująca. Trzeba jednak pamiętać, że maluchy bardzo dobrze odczytują emocje dorosłych. Jeśli Twoje dziecko zauważy u Ciebie strach, to trudno oczekiwać, że samo z siebie wykaże się u stomatologa odwagą. Staraj się więc opanować i udowodnij malcowi, że wizyta u dentysty to rzeczywiście nic strasznego.

 

Po szóste – nie kłam

Nie zaciągaj dziecka do stomatologa podstępem. Nie mów mu, że wybieracie się na plac zabaw, a tak naprawdę zamierzacie odwiedzić dentystę. Taki szok na pewno sprawi, że maluch się wystraszy, poczuje się oszukany i od razu skojarzy tę sytuację z czymś nieprzyjemnym. Graj z dzieckiem w otwarte karty. Wizyta u stomatologa powinna być dla niego czymś tak prowizorycznym, jak wspólne wyjście do sklepu czy do przedszkola.

 

Po siódme – myśl pozytywnie

Nie dopuszczaj do siebie myśli, że dziecko wpadnie na fotelu stomatologicznym w histerię. Jeśli odpowiednio przygotowałeś małego pacjenta do tego wydarzenia, to nie powinno wydarzyć się nic strasznego. W Centrum Anadent mamy bardzo duże doświadczenie w leczeniu zębów dzieci. Doktor Anna Wojciechowska jest świetnym specjalistą, bardzo lubianym przez maluchy. Wiemy, jak podejść do takiego pacjenta i sprawić, by w gabinecie czuł się możliwie najbardziej komfortowo.

 

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Sprawdź, co oferujemy

Z naszej strony oferujemy dużą wiedzę i doświadczenie. Mamy też swoje sztuczki, by przekonać wystraszonego pacjenta do współpracy. Wspomagamy się bajkami, różnymi gadżetami, bańkami, naklejkami itd. Pokazujemy, że dbanie o zęby może być świetną zabawą. Dla dzielnych pacjentów przewidziane są także nagrody. Potrafimy dotrzeć do dziecka i sprawić, że na kolejną wizytę będzie czekać z niecierpliwością.

Pamiętaj! Aby zdobyć zaufanie dziecka czasem, potrzeba więcej niż 20-30minut wizyty. Nie robimy nic na siłę, oswajamy strach i umawiamy kolejną wizytę, jeśli za pierwszym razem nie udało się maluchowi np. usiąść na fotelu stomatologicznym.

Więcej o leczeniu stomatologicznym dla najmłodszych możesz znaleźć tutaj.

 

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty