Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne (nazywane powszechnie kanałowym), to jedna z metod leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. W największym uproszczeniu polega ono na usunięciu miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, a następnie oczyszczeniu tych przestrzeni i wypełnieniu ich specjalnymi materiałami  (np. gutaperką).

Centrum Anadent Świdnica gabinet

Leczenie kanałowe Świdnica – kiedy jest stosowane?

Leczenie kanałowe stosuje się przede wszystkim po rozpoznaniu nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, do którego dochodzi najczęściej w efekcie zaniedbanej lub późno leczonej próchnicy. W początkowej fazie choroba ta  utrzymuje się na poziomie szkliwa i zębiny. Wówczas pacjent nie narzeka z reguły na ból, a zęby nie są bardzo wrażliwe np. na bodźce termiczne. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy próchnica zajmuje miazgę zębową, która znajduje się w głębszej warstwie korony zęba. Dochodzi wówczas do zapalenia miazgi. Jeśli nie dojdzie do szybkiego rozpoznania i leczenia tego stanu, może dojść do tzw. nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, a w efekcie nawet do jej martwicy. Aby w takiej sytuacji uratować ząb w jamie ustnej, niezbędne jest wdrożenie leczenia kanałowego.

Endodoncja znajduje także zastosowanie przy różnego rodzaju urazach zębów, które doprowadziły do złamania korony zęba i odsłonięcia miazgi. Ponadto leczenie kanałowe jest konieczne przy próchnicy wtórnej, pojawiającej się przy opracowanych już zębach z powodu nieszczelności starych wypełnień, czy też przy naprawie nieprawidłowo zastosowanego wcześniej leczenia endodontycznego kiedy nie było tak dokładnej diagnostyki i leczenia pod mikroskopem, tomografii 3D pozwalającej zajrzeć w każdy kanał, nawet zakrzywiony.

 

Leczenie kanałowe Świdnica – jak przebiega?

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego lekarz przeprowadza niezbędny wywiad z pacjentem, dokładnie diagnozuje zmiany chorobowe oraz dokonuje ogólnego przeglądu anatomii korzeni  zęba. W trakcie diagnostyki niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwala stomatologowi zajrzeć do „wnętrza” zęba i ocenić skalę problemu. Badanie radiologiczne daje także możliwość sprawdzenia liczby kanałów korzeniowych oraz określić ich ewentualne zakrzywienie. Stomatolog musi także na wstępnym etapie sprawdzić długość kanału oraz lokalizacje zmian okołowierzchołkowych i stanów zapalnych w kości.

W największym skrócie leczenie kanałowe rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta, a następnie od otwarcia komory zęba. W kolejnym etapie usuwana jest miazga z komory i kanałów, które są później poszerzane (specjalnymi pilnikami) i dezynfekowane (w celu usunięcia bakterii i drobnoustrojów), a następnie opracowuje się kanał korzeniowy i przygotowuje sie go do wypełnienia. Opracowany i przygotowany kanał osusza się i wypełnia materiałami biozgodnymi. Na końcu zęby są wypełniane materiałami kompozytowymi i  odbudowywane.

Do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne i endometry umożliwiające wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów korzeniowych.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Czy leczenie kanałowe jest bezbolesne?

Zabiegi w ramach leczenia kanałowego są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Ponadto ząb pozbawiony miazgi nie posiada unerwienia. Wszystko też zależy od indywidualnego przypadku. Leczenie kanałowe może być nieprzyjemne na samym początku terapii, gdy pacjentowi doskwiera ból związany ze stanem zapalnym. Jest on niwelowany stosowaniem antybiotyków, sterydów i maści do kanałów.

 

Leczenie kanałowe w Centrum Anadent Świdnica

W Centrum Anadent oferujemy kompleksowe leczenie stomatologiczne oparte na usunięciu zainfekowanej  miazgi zęba i wypełnieniu kanału. Gwarantujemy pełen komfort i profesjonalizm. Przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem oraz szczegółową diagnostykę. Na tej podstawie określamy plan dalszego leczenia.

Jeśli uskarżasz się na ból zębów, podejrzewasz u siebie zaawansowaną próchnicę lub Twoje uzębienie uległo uszkodzeniu na wskutek wypadku – zgłoś się do nas!

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty