Czym jest bruksizm?

Bruksizm (z języka greckiego „zgrzytać zębami”) to schorzenie objawiające się tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki. Zjawisko to jest niekontrolowane przez chorego i najczęściej występuje w nocy. Początkowo może nie dawać żadnych niepokojących objawów.

Długotrwałe zaczyna jednak negatywnie wpływać nie tylko na stan uzębienia, ale także na ogólny komfort życia. Leczenie bruksizmu przybiera różną formę i zależy nie tylko od stopnia zniszczenia zębów przez tarcie, ale też od źródła problemu.

Leczenie bruksizmu

Jakie są objawy bruksizmu?

Bruksizm w swej początkowej fazie może być niezauważalny, ponieważ w większości przypadków pojawia się w czasie snu. Z czasem jednak stan ten może spowodować objawy, które będą zauważalne także w dzień. Alarmujące powinny być dla nas bóle żuchwy, głowy oraz mrowienie w okolicach szczęki, szczególnie tuż po przebudzeniu oraz mikropęknięcia szkliwa. W skrajnych przypadkach bruksizm doprowadza do tego, że pacjent budzi się w nocy, a następnie ma problemy z ponownym zaśnięciem z powodu nadmiernego napięcia mięśni żwaczy.

Bruksizm nie musi oznaczać tylko zgrzytania lub stukania zębami. Objawia się on także nienaturalnym, mocnym zaciskiem w trakcie snu. Tak długotrwale utrzymujący się stan wzmożonego napięcia wpływa na stan uzębienia – może to doprowadzić np. do cofnięcia się dziąseł, ubytków w okolicy szyjek zębowych, ogólnego osłabienia szkliwa zębów i całkowitego starcia szkliwa i zębiny nawet o kilka milimetrów.

 

Co wywołuje bruksizm?

Bruksizm może być wywołany różnymi czynnikami. Do najważniejszych zalicza się: wady zgryzu, braki w uzębieniu, predyspozycje genetyczne, wadliwe wykonanie koron, protez, wypełnień, nadmierny stres, zakażenie pasożytnicze oraz zaburzenia lękowe.

Nieleczony bruksizm może spowodować powstawanie w jamie ustnej stanów zapalnych. Ponadto schorzenie doprowadza do powstawanie zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych, rozchwiania zębów, a w skrajnych przypadkach nawet do ich utraty. Najczęściej widoczne jest znaczne starcie szkliwa i zębiny oraz obniżenie wysokości zębów i wysokości zwarcia.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Leczenie bruksizmu – na czym polega?

Leczenie bruksizmu powinno rozpocząć się od zbadania problemu przez stomatologa. Ten zadecyduje o dokonaniu dalszych badań i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Terapia może być długa i wielopoziomowa. W najprostszych przypadkach wystarcza zakładanie tzw. nakładki  relaksacyjnej, która chroni zęby przed ścieraniem się. Jeśli bruksizm jest spowodowany problemami ortodontycznymi, niezbędne okazać się może zniwelowanie defektu zgryzu. Bywa także, że zgrzytanie zębami należy zwalczać przez psychoterapię oraz metodą farmakologiczną (między innymi lekami uspokajającymi).

 

Leczenie bruksizmu w Centrum Anadent

W naszym Centrum oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną przy zwalczaniu bruksizmu. Jeśli czujesz, że możesz niekontrolowanie zgrzytać zębami w nocy – zgłoś się do nas! Rozpoznamy Twój problem i wdrożymy odpowiednie leczenie.

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty