Czym się zajmuje stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza (nazywana również ogólną) zajmuje się głównie zapobieganiu chorobie próchnicowej zębów, a także leczeniem tego schorzenia w przypadku jego rozpoznania.

W ramach stomatologii zachowawczej przeprowadzane są również ogólne zabiegi mające na celu zwiększenie świadomości i poziomu higieny w jamie ustnej pacjenta (np. przez usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie osadów) oraz uzupełnianie ubytków w uzębieniu powstałych z innych przyczyn niż działanie próchnicy.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza – czym jest próchnica?

Próchnicą zębów powszechnie nazywa się bakteryjną chorobę tkanek twardych zęba, która doprowadza do powstawania w nim ubytków. Próchnica najpierw atakuje szkliwo, by następnie przenieść się na zębinę. Charakterystycznym objawem próchnicy mogą być nieestetyczne ciemne plamy na zębach, często określane potocznie „dziurami”. Osoby cierpiące na próchnicę mogą także uskarżać się na nieprzyjemny zapach z ust, a także na białe lub żółte odwapnienia szkliwa, wrażliwość na słodkie i zimne pokarmy.

Chorobę tę wywołują cztery główne czynniki: bakterie, cukry, predyspozycje genetyczne, czas oraz niedostateczna higiena.

Próchnica jest chorobą zakaźną. Przenosi się ze zmienionych chorobowo zębów na zęby sąsiednie. (np. przez pocałunki, a także z matki na dziecko). Odpowiedzialna za to jest wywołująca próchnicę bakteria Streptococcus Mutans. Choroba może w łatwy sposób przenieść się na zęby innej osoby, np. przez pocałunek.

Wcześnie zdiagnozowana próchnica nie jest dużym zagrożeniem dla zębów. Leczenie w takim przypadku jest w zasadzie bezbolesne i  mało kosztowne. Ogranicza się ono wówczas do oczyszczenia zaatakowanego przez chorobę fragmentu zęba i uzupełniania ubytku wypełnieniem kompozytowym. Sytuacja komplikuje się, gdy próchnica zostanie wykryta w zaawansowanym stadium. Wówczas jej zwalczenie może wiązać się z bardziej skomplikowanymi zabiegami stomatologicznymi, chociażby z leczeniem kanałowym. Zastosowanie tej techniki bywa jedyną drogą do uratowania chorego zęba przed jego całkowitą utratą.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy i nie tylko

Podstawowym zadaniem stomatologii zachowawczej jest sprawdzenie ogólnego stanu uzębienia pacjenta i zdiagnozowanie u niego ewentualnych ubytków powstałych m.in. przez próchnicę. Odpowiednio postawiona diagnoza decyduje o dalszym leczeniu. W Centrum Medycznym Anadent w ramach stomatologii zachowawczej oferujemy:

  • badanie ogólne stanu uzębienia, badania kontrolne,
  • diagnostyka próchnicy,
  • leczenie próchnicy,
  • uzupełnianie ubytków zębów powstałych przez działanie próchnicy,
  • leczenie kanałowe,
  • leczenie nadwrażliwości zębów,
  • zabiegi higienizacyjne jamy ustnej.

 

Stomatologia zachowawcza – jak uchronić się przed próchnicą?

Stomatologia zachowawcza obejmuje również profilaktykę próchnicy. Najłatwiejszym sposobem uchronienia się przed tym schorzeniem jest dbanie o higienę jamy ustnej. Oprócz codziennego mycia zębów, należy zadbać o systematyczną kontrolę stanu uzębienia. Wizyta raz na pół roku w gabinecie stomatologicznym może uchronić pacjenta przed późniejszymi nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi z leczeniem zaatakowanych zębów. Nasze higienistki pomogą dobrać odpowiednią pastę i rodzaj szczoteczki do Twoich potrzeb, a także zalecą odpowiednie zabiegi profilaktyczne oraz wzmacniające szkliwo zębów.

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty