Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Leczenie periodontologiczne to grupa zabiegów stomatologicznych, które mają na celu zwalczyć różnego rodzaju schorzenia przyzębia oraz tkanek otaczających i znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie z zębami. W największym uproszczeniu można więc powiedzieć, że periodontologia zajmuje się chorobami dziąseł i przyzębia.

Pełnią  one niezwykle istotną funkcję w jamie ustnej człowieka. Przyzębie, tj. dziąsła, błona śluzowa, kości i więzadła ozębnej stanowią umocowanie zęba i amortyzują siły żucia. Tkanki te pośredniczą w odczuwaniu dotyku, ucisku, bólu, odpowiadają również za odżywienie zębów, gojenie, wytwarzanie i regenerację kości.

Periodontologia

Periodontologia Świdnica – najczęstsze leczone schorzenia

Pacjenci, u  których stosuje się leczenie periodontologiczne, najczęściej uskarżają się na następujące problemy: odsłonięte szyjki zębowe, parodontozę, rozchwianie zębów, krwawienie dziąseł, obrzęki dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość zębów.

 

Chirurgiczne i niechirurgiczne metody leczenia periodontologicznego

Leczenie periodontologiczne można podzielić na chirurgiczne i niechirurgiczne. To pierwsze stosowane jest w bardziej zaawansowanych przypadkach schorzeń przyzębia. Liczba takich zabiegów jest długa, a ich rodzaj zależy od rodzaju zdiagnozowanego problemu. Do tego typu zabiegów można zaliczyć m.in. operacje płatowe, przeszczepy tkanki  dziąseł, rekonstrukcję dziąseł itp.

Mniej inwazyjne są oczywiście zabiegi niechirurgiczne – przede wszystkim skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego z okolicy szyjek dziąsłowych i poddziąsłowego kamienia tzw. root planing oraz kirataż. Jego nagromadzenie powoduje cofanie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych, stan zapalny, obrzęk i krwawienie z dziąseł co w skrajnym wypadku może nawet doprowadzić do utraty zęba. Leczenie periodontologiczne wspomaga się dodatkowo preparatami farmaceutycznymi – np. antybiotykami.

Masz pytania? Zadzwoń teraz!

+48 519 070 010

Leczenie periodontologiczne – profilaktyka

Jak ustrzec się przed chorobami przyzębia? Przede wszystkim należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Codzienne 2-3 krotne mycie zębów,nitkowanie, wspomagane płukaniem płynem zapobiegającym osadzaniu się kamienia nazębnego, jest absolutną podstawą do walki z tego typu schorzeniami. Należy też systematycznie dokonywać okresowych przeglądów stomatologicznych.

Na różnego rodzaju uszkodzenia i schorzenia przyzębia są szczególnie narażone osoby chorujące na bruksizm, czyli tzw. zgrzytanie zębów (głównie na tle nerwowym), ale także palacze, osoby z niedoborem witaminy C, pacjenci z wadami zgryzu, zaburzeniami hormonalnymi oraz cukrzycą.

W Centrum Anadent oferujemy szereg zabiegów w ramach leczenia periodontologicznego. Od konsultacji, przez tradycyjny skaling, po bardziej skomplikowane interwencje chirurgiczne oraz szynowanie ruchomych zębów. Jeśli masz problem z dziąsłami, zauważyłeś krwawienie lub czujesz, że zęby stały się wyraźnie słabsze lub ruchome – zgłoś się do naszego Centrum!

Umów się na wizytę!

Uzupełnij formularz zgłoszeniowy, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie, by ustalić dogodny dla Ciebie termin wizyty